‏טל: 054-8070941

טיפול רגשי לילדים באזור השרון

טיפול רגשי למתבגרים וצעירים

הדרכת הורים, יעוץ להורים

המאמר "חיזוק ביטחון עצמי של ילדים - אני מאמין בעצמי"

  טלי ברקן - פסיכותרפיסטית, עובדת סוציאלית קלינית 
 טיפול רגשי לילדים, מתבגרים והדרכת הורים באזור השרון

טיפול רגשי לילדים, מתבגרים והדרכת הורים בהוד השרון, אזור השרון

                         © 2012 כל הזכויות שמורות לטלי ברקן

גישה טיפולית

​ראשית קצת רקע...


פסיכותרפיה

הטיפול הנפשי/הטיפול הפסיכולוגי הינו טיפול הניתן על ידי מטפלים מומחים בתחום בריאות הנפש : פסיכיאטרים, פסיכולוגים קלינים, עובדים סוציאלים קלינים ומטפלים בהבעה ויצירה בעלי תואר שני. אנשים פונים לטיפול מסיבות שונות בניהן קשיים בתפקוד היומיומי (בבית, בעבודה, עם המשפחה) מצוקה רגשית, תחושת חוסר סיפוק, כאב נפשי, קשיים חברתיים, משברי חיים, ארועים טראומתיים, מעברים ועוד.
ישנם שיטות שונות של פסיכותרפיה בניהן, טיפול פסיכודינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול זוגי ומשפחתי, טיפול פסיכודינאמי קצר מועד ועוד.

הגישה הפסיכודינאמית

מרבית הגישות הטיפוליות שהתפתחו מתוך הגישה הפסיכואנליטית הקלאסית (בוודאי שמעתם על פרויד...), מבוססות על כך שקונפליקטים בלתי מודעים פועלים בנפשו של האדם ועשויים לעורר חרדה, מצוקה ופגיעה בתפקוד.
הכוחות הדינאמיים של הנפש הם הבסיס לעבודה הטיפולית הפסיכודינאמית.

זרמים מודרניים של הטיפול הפסיכולוגי הדינאמי מדגישים את חשיבות הקשר הטיפולי הבינאישי שנוצר בין המטפל והמטופל לצורך יצירת מרחב בטוח ומכיל עבור המטופל, בתוכו יוכל לברר, להבין ולעבד בעזרת המטפל את מבני הנפש המנתבים את חייו.

היחסים שנוצרים בין המטפל למטופל מהדהדים ומשחזרים פעמים רבות מערכות יחסים מוקדמות של האדם עם דמויות משמעותיות בראשית חייו. ליחסים משמעותיים מוקדמים אלה, במקביל לפירוש ארועי חיים שחווה, יש יצוגים בנפשו של האדם אשר תכופות משפיעים באופן לא מודע על דרך התנהלותו בעולם, מערכות היחסים שיוצר והבחירות שעושה בחייו.

מטרת הטיפול הנפשי, כפי שאני רואה אותו, הינה שיפור באיכות חייו של האדם והקלה על תחושת המצוקה אשר הובילה אותו לפנות לטיפול.
ההכרות עם החלקים הנפשיים המפעילים אותנו מאפשרות מחד לעשות בחירות בחיים ממקום נקי ומודע יותר (ומאפשרת בעצם את החופש לבחור) ומאידך מאפשרת קבלה והתיידדות עם החלקים גורמי הסבל והכאב שתמיד ישארו ויהיו חלק מאיתנו.

איך אני עובדת?

אני עובדת בקליניקה בטיפול בילדים ומתבגרים בעיקר בגישה פסיכודינאמית, אשר משולבת עם טכניקות קוגניטיביות-התנהגותיות אם יש צורך.

אני מייחסת חשיבות רבה ליצירת מקום בטוח, חם, אמפטי ומקבל עבור מטופלי.

הטיפול בילדים נעשה בדרך כלל על ידי טיפול במשחק (Play Therapy) וביצירה.
המשחק הינו שפתו של הילד והדרך הטובה ביותר ליצור עימו קשר, להבין את עולמו הפנימי ולעזור לו. העבודה עם המשפחה נעשית "בגובה העיניים" כאשר לי ולהורים מטרה אחת והיא לעזור לילד לחזור לתפקד בצורה המותאמת לבני גילו ולהקל על הסבל הנפשי שלו.

היות ואני מטפלת בילדים ומתבגרים, אני מאמינה כי הטיפול אינו יכול להתנהל "ביקום אחר" ומנותק ממציאות חייו של הילד. אני משלבת בעבודתי גישה מערכתית כוללת לטיפול בילד אשר מתייחסת למעגלי החיים הסובבים את הילד: להוריו, למשפחה, לבית הספר ולגורמי טיפול ואבחון נוספים.

כמו כן, במקביל לטיפול בילד, ההורים עצמם מגיעים להדרכת הורים קבועה ואני נמצאת בקשר גם עם בית הספר במקרים בהם התערבות זו נדרשת.
בנוסף, ניתנת גם התייחסות להתמודדויות שונות עימם מגיע הילד ויש לתת להן מקום בבניית התוכנית הטיפולית כגון, קושי בויסות חושי, קשיי קשב וריכוז, קשיי למידה, בעיות בריאותיות ועוד.