‏טל: 054-8070941

טיפול רגשי לילדים באזור השרון

טיפול רגשי למתבגרים וצעירים

הדרכת הורים, יעוץ להורים

המאמר "חיזוק ביטחון עצמי של ילדים - אני מאמין בעצמי"

  טלי ברקן - פסיכותרפיסטית, עובדת סוציאלית קלינית 
 טיפול רגשי לילדים, מתבגרים והדרכת הורים באזור השרון

טיפול רגשי לילדים, מתבגרים והדרכת הורים בהוד השרון, אזור השרון

                         © 2012 כל הזכויות שמורות לטלי ברקן
טיפול רגשי לילדים ומתבגרים


אתם מדמיינים את ילדכם הקטן יושב על הכורסא מול המטפלת ושוטח בפניה את בעיותיו...אז לא בדיוק...

טיפול פסיכולוגי בילדים נעשה בדרך כלל בשפה של הילדים - טיפול במשחק (Play Therapy) ביצירה ובשיחה.
העקרונות הפסיכודינאמיים עליהם מתבסס הטיפול תקפים גם בטיפול בילדים, הנעשה ע"י פסיכולוגים קלינים ועובדים סוציאלים קלינים, רק שעם ילדים דרך עבודת המטפל תהייה שונה ומותאמת לילדים.

המשחק הוא גם הדרך לתקשורת בין הילד למטפלת, והוא גם הדרך לעיבוד הקונפליקטים, החרדות והקשיים של הילד. הטיפול במשחק וביצירה מותאם לרמה ההתפתחותית, הרגשית והקוגניטיבית של הילדים. דרך המשחק הילד יכול להביע את עצמו, "להמחיז" את המתחולל בנפשו ומטריד אותו ובעזרת מטפלת מיומנת,  להתמודד בדרך השלכתית ולעיתים אף ישירה, עם הבעיות והקשיים במציאות.
המטפלת מאפשרת לילד דרך המשחק והיצירה להעלות ולעבד את קשייו, תוך שהיא שותפה קשובה במסעו של הילד.

אצל מתבגרים וצעירים, הטיפול הפסיכולוגי מכוון יותר ויותר לכיוון של שיחה, תוך התחשבות בתכנים המעסיקים מתבגרים. בד"כ שאלות של התמודדויות חברתיות, תלות-ועצמאות, נפרדות מההורים וגדילה, פחד מנפרדות זו ומהתבגרות, שאלות של זהות וחשיבות הפרטיות והסודיות.

חשוב לציין כי בדרך כלל חוויית הטיפול הפסיכולוגי / הרגשי נתפסת כחיובית אצל הילדים. הילדים אוהבים לבוא לטיפול, הם סקרנים וחווים חוויה טובה של עניין, קבלה והתמקדות בהם ורק בהם. לעיתים, כאשר הטיפול נוגע בתכנים קשים, בנקודות כואבות יכול להיות גם קושי וכאב, לעיתים אף החמרה זמנית בהתנהגות בבית. חשוב שאתם כהורים תהיו מודעים לכך, תקבלו זאת ותעודדו את הילד להמשיך להתמיד בטיפול ותתמכו בו ובטיפול שלו.

במקביל לטיפול בילד, מתקיימת גם הדרכת הורים. אני מאמינה כי חלק מהותי בעבודה עם הילדים מוקדש להורים כי הטיפול הוא רק שעה בשבוע... במרבית הזמן הילד נמצא עם הוריו והם הדמויות החשובות בחייו! פגישות הדרכת ההורים חשובות ביותר והן חלק בלתי נפרד מהטיפול בילד. עוד על הדרכת הורים.

אני מאמינה ביצירת קשר חם, מכיל, אמפטי וב"גובה העיניים" עם הילד והוריו. הקלניקה שלי נעימה ומותאמת לעבודה עם ילדים ומתבגרים, מכילה מגוון של משחקים וחומרי יצירה המאפשרים לילדים להביא לידי ביטוי את עולמם הפנימי המיוחד להם, ורק להם.

מתי לפנות לייעוץ וטיפול פסיכולוגי?